středa 17. srpna 2016

Hunger games (série)

     Protože jsem nedávno konečně viděla poslední díl filmové série Hunger games a knihy mám doma už taky několik měsíců, rozhodla jsem se, že se konečně pustím do jejich čtení. Takže jsem tu s recenzí na všechny 3 knihy, to znamená, že to bude trochu delší recenze... :)

Název série: Hunger games 
Autorka: Suzanne Collins

Můj názor na knihu:
HG 1 díl

První kniha - Aréna smrti
     Příběh začíná ve Dvanáctém kraji, kde žije Katniss Everdeenová se svou matkou a sestrou Prim. V kraji je bída, proto chodí Katniss často lovit mimo jejich kraj spolu s Hurikánem, aby neumřeli hlady. Krajům vládne Kapitol v čele s prezidentem Snowem. Každý rok na den sklizně se vybírá jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje a ti musí bojovat v Kapitolu o život v Hladových hrách, kde může být jen jeden vítěz. 
     Za Dvanáctý kraj byla vybrána její sestra Prim, ale protože Katniss to nemohla dopustit, přihlásila se místo ní jako dobrovolnice. A za chlapce byl vybrán Peeta Mellark, pekař, který Katniss jednou v nejvyšší nouzi pomohl a dal jí chléb, jinak by asi umřeli hlady. Při zahajovacím ceremoniálu byli oblečeni do ohně, od toho dostala Katniss přezdívku - Dívka v plamenech. Všechny okouzlila a dokonce i na hodnocení dovedností dostala 11 bodů, i přes to, že vystřelila po organizátorech her. Při rozhovorech před celým Kapitolem se Peeta prořekl, že ji miluje, ona o tom neměla ani tušení a myslela si skoro celou dobu her, že to jen předstírá a protože jí to jejich trenéch poradil, snažila se tedy tak chovat.
     V aréně přišla ta horší část, při zahájení je nejlepší coc nejdříve zmizet od rohu hojnosti a utéct všem, kteří by daného člověka chtěli zabít. Proto Katniss popadla jen batoh a utíkala co nejdále od problémů. Již na začátku umřelo několik lidí a postupem času každou chvíli někdo další. Chvílemi se bála o Peetu, než zjistila, že se dal dohromady s profesionálními splátci, kteří ji chtějí co nejdříve zabít. Když ji nalezli, vylezla na strom, kde těsně vedle ní bylo stršání hnízdo, na které ji upozornila Routa, nejmladší splátkyně. Na profesionální splátce a Peetu se jí podaří shodit celé hnízdo, i když ona sama dostala pár žihadel. Měla halucinace, ale ostatní dopadli hůř, protože ji našla Routa a pomohla jí z nejhoršího. 
     Postupně ubývají další splátci a vyhlásí se nové pravidlo, že mohou být  vítězové, ale pouze ze stejného kraje. I přes to vše se snaží Katniss najít Peetu, aby mohli přežít oba, přece jen jí není lhostejný a nechce ho nechat umřít. Peeta na tom není zrovna nejlíp, už několik dní krvácí, ale když ho najde, snaží se ho vyléčit, bohužel bez větších výsledků. Nakonec se jim to povede, všichni ostatní splátci umřou a jen oni  zůstanou. Ale pravidlo o 2 vítězích se zruší, ani jeden z nich nechce zabít toho druhého. Katniss napadne, že by mohli zkusit sníst jedovaté bobule a buď umřou oba nebo si to tvůrci rozmyslí a nechají je žít oba... A jak to dopadlo? Nechali je žít, Kapitol to musel udělat. A proto také byl prezident Snow na Katniss naštvaný, že je oklamala. 

HG 2. díl

Druhá kniha - Vražedná pomsta
     Po návratu zpět do jejich 12. kraje si Katniss a Peeta nebyli moc blízscí, Peeta byl naštvaný, že Katniss zamilovanost celolu dobu jen hrála. Proto se ani moc nevídali i když bydleli hned vedle sebe. Jen když přijel televizní štáb hráli opět zamilovanou dvojici. Prezident Snow přijel za Katniss, aby jí pohrozil, že to co udělala nebylo dobré a jestli s ní budou další problémy, nebrání se zabíjet její nejbližší. Věděl o Hurikánovi, že to není její bratranec a také věděl o tom, že si spolu dali jednou pusu, že chodí lovit do lesa za plotem apod. 
     Při turné výtězů po celém státě se stalo několik věcí, Katniss nemohla vystát občas pomyšlení na zemřelé splátce, hlavně v kraji Routy to pro ni bylo hodně těžké. Naštěstí Peeta vždy ví, co dělat, aby to bylo dobré. V jednom kraji uvidí zabíjení přímo před jejich zrakem. Po nějakém čase oznámí celému Panemu, že jsou zasnoubeni, aby se uklidnila situace. Prezident Snow se toho chytí a chce jim vystrojit tu nejlepší svatbu. Na jedné oslavě se Katniss seznámí s novým tvůrcem her, který jí ukáže svoje nové hodinky s reprodrozdem. 
     V kraji se vyostřuje situace, přijede více mírotvorců s novým velitelem, který je neúprosný a nebojí se využít svoji sílu a moc nad lidmi v kraji. Mezi prvními obětmi nového velitele je Hurikán, který je bičován za pytláctví. Katniss, Peeta a Haymitch se postaví veliteli, aby přestal s bičováním. Odnesou Hurikána domů a Kattnisina matka se o něj stará a uzdravuje ho. Katniss jednou na návštěvě u starostovi dcery zjistí, že v 8. kraji jsou vzpoury proti Kapitolu.
       Následuje vyhlášení 75 her neboli čtvrtoher. Prezident Snow slavnostně otevírá obálku a čte, že letošních hladových her se zůčastní vítězové z každého kraje, vždy muž a žena, kteří dříve vyhráli. Protože ve 12. kraji vyhrála jen Katniss jako žena, je jasné, že tam půjde ona. Z mů je tu Peeta a Haymitch.  

     Katniss s Peetou jsou znovu po roce splátci svého kraje a míří do Kapitolu na hladové hry. Haymitch s každým z nich uzavřel dohodu, že zachrání toho druhého. Skoro všichni splátci se mezi sebou během těch let již znají. Je důležité, aby Katniss s Peetou vytvořili s někým z nich spojenectví, které by jim ve hře pomohlo. Nakonec se spojí s Finickem, Johannou a pár dalšími splátci. Jen nevědí, že většina spojenců je zapletena do většího plánu než jsou hladové hry a přežití v aréně. 
     Postupem času na ně čeká několik zákeřných dní a nástrah, které se snaží nějak přežít, všichni se jim snaží pomáhat, aby přežili. Při posledních několika splátcích, Diod vymyslí past s blesky, drátem, vodou atd. Plánem Dioda bylo zabít splátce, kteří nejsou ve spojenectví. Katniss pomáhala s plánem, když na ni Johanna zaútočila a vyřízla jí čip z ruky, Katniss myslela, že se proti ní spikla a chtěla najít Peetu. Nemohla ho najít, našla Dioda u stromu a volala na Peetu. Diodův plán byl také vyřadit z provozu silové pole kolem arény, což Katniss pochopila a udělala to místo něj. Tím se zhroutila celá aréna a Katniss si vyzvedává vznášedlo. Když se v něm probouzí, neví co se stalo, kde je a co bude dál. Nachází tam Finicka a Dioda, nikdo jiný ze splátců tam není, ani Peeta. Je z toho v šoku, chce vysvětlení, ale moc se jí nedostává. Haymitch a hlavní tvůrce her jí skoro nic nechtějí říct, jen že jsou vzpoury ve více krajích a že 13. kraj existuje. Narozdíl od 12. kraje, který vybombardovali, ale Hurikán Prim i matku zachránil, jak jí slíbil. 

HG 3. díl

Třetí kniha - Síla vzdoru
     Po zachránění Katniss z arény, byli všichni přesunuti do třináctého kraje. Katniss by se měla stát pro všechn vzbouřence reprodrozdem, aby k ní vzhlíželi a poslouchali co si o tom myslí ona a následovali ji v tom. Katniss si vymyslí několik požadavků pro prezidentku třináctého kraje, bez toho se nechce stát reprodrozdem. Jedním z požadavků je, že až se dobije Kapitol, bude mít Peeta svobodu
     Poté se byla Katniss podívat také do svého rodného kraje, kde nezůstalo nic tak, jak si to ona pamatuje. Chtěla se tam vrátit a vidět to na vlastní oči, také si vzít pár věcí z jejího bývalého domova. Poté také navštívila osmý kraj, kde proběhlo bombardování a navštíví také nemocnici. Ukáže se lidem, kteří ji podporují a vzhlíží k ní. Když se trochu vzdálili od nemocnice, začalo znovu bombardování i nemocnice. Katniss a Hurikán se rozhodli pomoci v obraně kraje. Po natočení záznamů z krajů se snaží o prolomení televizní ochrany v Kapitolu a pustí záznamy i tam. Peeta je v zajetí v Kapitolu, pravděpodobně ho mučí a on pošle Katniss zprávu při vysílání, že mohou být do rána mrtví.
     Ve třináctém kraji ihned začne evakuace ech obyvatel. Katniss je mezi prvními evakuovanými, ale její sestra Prim se zatím nikde neobjevila, proto začne vyšilovat. Naštěstí to Prim na poslední chvíli zvládne. Po několika dnech v evakuačních místnostech přestane bombardování a Katniss s několika dalšími lidmi vyjde ven a uvidí co se mezi tím stalo venku. Venku je několik kráterů po bombardování a také růže, vzkaz od prezidenta Snowa pro Katniss
     Poté se rozhodne o tom, že se pokusí zachránit Peetu a další ze zajetí Kapitolu. Akce se povede, ale Peeta je změněn, když uvidí Katniss chce ji uškrtit a zabít. Katniss tomu nemůže uvěřit, že by změnili Peetu natolik, aby zapomněl jak moc ji miluje. A nikdo neví, jak ho vyléčit a jestli to vůbec půjde. Katniss to ve třináctém kraji nemůže vydržet, proto požádá, jestli by nemohla jet někam jinam. S jednotkami jede do druhého kraje a snaží se s ostatními dot tamní pevnost. Rozhodnou se pro její zavalení, ale s možností útěku pro lidi uvnitř. Když se tak stane, stále odtamtud nikdo neodjíždí, rozhodnou se proto s Katniss natočit video, že pevnost dobili. V tom přijede vlak plní lidí z pevnosti, jsou ranění. Katniss jim jde pomoci, ale jeden na ni zaútočí a chce ji zabít, Katniss vlastně nemá co mu vymlouvat, ale i tak mu něco málo řekne a všem okolo. 
     Poté se plánuje útok na Kapitol, aby Katniss mohla jet, musí se zúčastnit výcviku. Bohužel nemá moc kondici, proto je to pro ni hodně těžké. I přes to se jí to povede a je vycvičena a může jít do boje s ostatními. Později jsou posláni do Kapitolu, ale ne moc jako vojáci, ale spíše jako filmové hvězdy, jen natáčejí a dělají neužitečné věci. Po úmrtí jedné dívky z jejich oddílu k nim prezidentka pošle Peetu.  
     Nikdo z toho není nadšený a Katniss dochází, že prezidentka chce její smrt. Peeta stále nerozeznává co je skutečnost a co ne, proto se on vyptává a ostatní odpovídají. Dále jsem poslání natočit a dobít jeden blok v Kapitolu. Pár lidí při tomto úkolu zemře, ale Katniss jde dál za svým cílem a tím je zabít Snowa. Jedinou možností jak se dostat blíž k cíli je jít podzemím, které naštěstí zná Pollux, který zde musel 5 let být zavřený a pracovat zde. Ale ani v podzemí není bezpečno a několik dalších lidí umře. Musí se rozdělit, aby se dostali do prezidentova dla. Cestou se stane ještě několik neočekávaných věcí a Katniss zůstává sama, jde směrem k dlu. Z nebe z Kapitolského vznášedla padají padáčky, děti vepředu je chytají a některé padáčky vybuchují. Katniss tomu nemůže uvěřit, blíží se zdravotníci a mezi nimi zahlédne Prim, když v tom vybuchují padáčky podruhé a Katniss padá do bězvědomí. 
     Probouzí se v nemocnici a nemůže mluvit, pravděpodobně kvůli šoku, pak je přemýstěna do prezidentova sídla, kde nyní vládne prezidentka Coinová. Kapitol padl a Snow je zavřený. Když se jednou toulá po sídle, narazí na hlídané dveře, nakonec ji tam pustí a najde tam skleník plný růží a Snowa. Ten ji nasadí brouka do hlavy, řekne jí, že on ty padáčky neshodil, bylo jasné, že Kapitol padne, proč by zbytečně zabíjel děti. Katniss tomu nechce věřit, dokud se nesvolá porada před Snowovou popravou a prezidentka navrhne, aby Kapitolské děti byli nahnány do arény na poslední Hladové hry. 
     Při popravě má Katniss zabít prezidenta Snowa, ale zastřetí prezidentku Coinovou a Snowa zabije dav naštvaných lidí. Katniss se pak probouzí ve výcvikovém centru, neví co s ní bude dál, bojí se, že ji zabijí, snaží se sama sebe zabít. Poté ji převážejí do Dvanáctého kraje, vysvětlují jí co se všechno stalo a jak to teď bude dálStále je bez života a mimo, po několika dnech se přestěhuje zpět domů i Peeta a všechno začíná být hned lepší.
    Epilog je o několik let později, kdy Katniss a Peeta mají 2 děti a žijí relativně šťastný život v novém a lepším světě ve Dvanáctém kraji. 


     No musím říct, že čtení 3 knih v řadě, i když jsem to prokládala něčím jiným mi dávalo trochu zabrat. Ale stálo to za to. :D Knihy se mi líbili asi ještě víc než samotné filmy. Já vím, že jsem hrozněěě pozadu v jejich čtení, ale prostě jindy nebyl čas, až teď. Každopádně, doufám, že si někdo moji mega dlouhou recenzi přečte. :D  
te už přečteno, nebo jste na tom hůř než já? 
Jane 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý váš komentář... :)